У статті розглянемо покрокову інструкцію: як варити сочевицю червону та зелену, а також скільки варити сочевицю до готовності у супі чи на гарнір.
Люди, які ведуть здоровий спосіб життя, знають про користь сочевиці. У ній міститься багато корисних речовин: кальцій, залізо, фосфор, жирні кислоти Омега-3 та Омега-6, які роблять шкіру та волосся міцними та здоровими, підвищують захисні сили організму. Часто цей продукт сімейства бобових входить до раціону вегетаріанців, оскільки він може повністю замінити м’ясо. Як приготувати сочевицю правильно, щоб у ній збереглися всі корисні речовини після термічної обробки?
Відзначимо, що любителям горохового супу неодмінно сподобається і суп із сочевиці. Також у нас на сайті є інструкцію по приготуванню маша.
Перш ніж готувати сочевицю, важливо усвідомити такі особливості підготовки та приготування:
Для приготування сочевиці на гарнір знадобляться такі інгредієнти:
Як варити сочевицю на гарнір в каструлі
Для приготування ми взяли червону сочевицю. Якщо брати бобові від хорошого виробника, сочевиця буде чистою, перебирати не доведеться.
Замочувати сочевицю перед варінням не потрібно, можна промити водою.
Перед варінням підготуйте сіль та улюблені спеції. Можна взяти сухі трави, якщо любите. Викладаємо сочевицю в каструлю.
Заливаємо окропом. Зазвичай дотримуються пропорції 1 до 2. Тобто на склянку сочевиці беремо 2 склянки води.
Ставимо на вогонь і варимо на повільному вогні 15 хвилин (червона сочевиця готується 10-15 хвилин, зелена та коричнева 30-40 хвилин). Готовність можна перевірити легко – спробуйте бобові. Якщо варимо на гарнір, можна розварити сочевицю до пюре. Слідкуйте, щоб гарнір не пригорів. Під час варіння сочевиця вдвічі набухне. Посолити та додати спеції можна в кінці.
Гарнір із сочевиці, як і горохове пюре, найчастіше люблять їсти в розвареному вигляді. Якщо любите цілі зерна, не перетримуйте на вогні.
Виходить ароматний та корисний гарнір. Якщо ви любите рідкіший гарнір – додайте більше води і розваріть, для приготування рівномірного пюре можна використовувати блендер. Якщо любите цілі зерна – використовуйте пропорції, вказані на упаковці. Можна додати олію. За бажанням можна посипати сочевицю зеленню або подати до неї соус.
Сочевиця червона (вона ж помаранчева) вариться швидше за зелену і коричневу за рахунок того, що вона дрібніша. Зазвичай її використовують для приготування пюре, соусів та супів, тому що зерна швидко розварюються. Але можна зварити червону сочевицю і на гарнір:
Як варити сочевицю червону покроково
Цей сорт сочевиці є недозрілими бобовими. За кольором вони зеленувато-коричневого кольору. Зазвичай таку сочевицю господині використовують для приготування закусок та салатів, бо зерна після варіння залишаються цілими.
Інгредієнти:
Як варити зелену сочевицю покроково
Оскільки зерна темні, враховуйте, що гарнір також буде темним.
Інгредієнти:
Як варити коричневу сочевицю на гарнір
Кашу із сочевиці зручніше та швидше приготувати у мультиварці. Можна додавати до бобових різні інгредієнти, робити кашу солоною чи солодкою. Пропонуємо наступний рецепт:
Як варити сочевицю в мультиварці
Час приготування сочевиці у воді залежить від її сорту та способу приготування – на газовій плиті, у мультиварці, мікрохвильовій печі, в духовці. При виборі того чи іншого способу потрібно враховувати, що смак готової страви може відрізнятись. Якщо, наприклад, сочевиця готується на звичайній газовій плиті, то вона виходить більш ароматною та насиченою.
Червоні зерна заливаються окропом. Варяться на слабкому вогні 10-15 хвилин. Замочувати сочевицю не треба. Зазначимо, що багато господинь вважають сочевицю відмінним аналогом гороху, а суп виходить ще смачнішим.
Зелена сочевиця вариться найдовше за рахунок того, що цей сорт вважається недозрілим. Так, після закипання води зерна варяться 45 хвилин. Такий варіант сочевиці використовується для приготування закусок.
У звичайній емальованій каструлі коричнева сочевиця буде готова за 25 хвилин, за умови, що заливати її господиня буде окропом.
Час приготування такого корисного продукту залежить від способу варіння. Так, у звичайній каструлі сочевиця вариться за 20-45 хвилин (потрібно враховувати сорт). У мікрохвильовій печі процес приготування скорочується до 10-25 хвилин. Найдовше вариться сочевиця у мультиварці – до 50 хвилин. А в пароварці – 45 хвилин, при цьому не має значення, який сорт сочевиці використовується.
Не потрібно порівнювати сочевицю з горохом чи квасолею. Вона не вимагає замочування, тому для приготування супу потрібно класти сочевицю нарівні з овочами. Для супів краще використати червоні зерна. Вони готуються найшвидше.
Час приготування сочевиці без замочування не змінюється для червоного і коричневого сортів. А ось зелену сочевицю краще замочити. Якщо цього не зробити, то час на варіння потрібно збільшити ще на 10 хвилин (замість 45 варити 55 хвилин).
У таблиці наведено вміст харчових речовин (калорійності, білків, жирів, вуглеводів) на 100 грамів їстівної частини.
Калорії: | 114.73 кКал |
Білки: | 8.28 г |
Жири: | 0.12 г |
Вуглеводи: | 20.45 г |
Інші записи автора: Тетяна Соломенник